Albert Camus Yabancı

Yabancı, isminden de anlaşıldığı gibi topluma yabancı bir adamın serüvenini ele alıyor.

Ben bu tip karakterleri kendime yakın buluyorum ve okumaktan çok zevk alıyorum ama bu karakter, okuduğum diğer topluma yabancı karakterlerden biraz daha farklıydı. Sanki bu daha bir yabancı, daha bir soğuktu.

Kitaba sabah uyanır uyanmaz, kahvaltı bile yapmadan başladım ve bir solukta bitirdim. Benim için pek iyi olmadı bu. Çünkü tüm gün değişik ruh hallerine girdim, kendi kendime moralim falan bozuldu. O yüzden sakın kahvaltı yapmadan okumayın, kesinlikle önermiyorum.

Spoiler!

Yabancı’nın Konusu

Yabancı, iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm ikinci bölüme nazaran daha durgun ilerliyor. İlk bölümde baş karakterimiz Mersault’un annesi ölüyor ve Mersault bu duruma hiçbir üzüntü ve şaşkınlık duymuyor. Bu durum herkesin dikkatini çekiyor tabi ama Mersault, diğer insanlar gibi düşünen bir insan değil. Toplumun düşünceleri, kaygıları, değerleri ona hitap etmiyor. Okurken size çok soğuk bir adam gibi gelebilir bu karakter bu yüzden. Sonra Mersault bir kadınla tanışıyor ve onla güzel zamanlar geçiriyor lakin yine bir bağlılık yok ortada. Bu yüzden kadının beni seviyor musun sorusuna, hayır diyor soğukkanlılıkla her seferinde ve kadın bu duruma üzülmekle beraber onu tuhaf bulduğu için onla beraber olduğunu dile getiriyor.

Bir gün sahilde iken Mersault, arkadaşıyla kavga eden bir Arap’ı öldürüyor. Arap diyorum çünkü kitapta direkt Arap olarak geçiyor bu şahıs. Hatta bir zamanlar kitap bu yüzden eleştirilere bile maruz kalmış.

Neyse Mersault tutuklanıyor ve mahkemede idama mahkum ediliyor. Bu arada kitabın son sayfalarına doğru gelmiş oluyoruz ve bu sayfalarda bu Yabancı’nın bakış açısıyla hayata, ilişkilere ve düzenlere yapılan yorumları okuyoruz. Topluma yabancı ve tanrıtanımaz bir insanın ölüm karşısındaki korkusunu, merakını ve sorgulayışını keyifle, belki de biraz acıyarak okuyup kitabı sonlandırıyoruz.

İdam cezasının nasıl büyük boyutta bir konu olduğunu, iyice üzerine düşünülmesi gerektiğini bize hatırlatıyor Yabancı. Çünkü toplumsal ve yazılı olmayan kuralların, mesela cenaze töreninde ağlamamak ve sütlü kahve içmek gibi, kararı veren kurumun karar vermesinde ve kişisel inisiyatif kullanmasında etkili olduğunu bir kez daha hatırlamış oluyoruz.

Film seçerken bazı IMDB meraklıları veya ödül meraklıları olur ya hani onlar kitaplarda da oluyor. Eğer senin için de önemliyse böyle şeyler, Yabancı, Nobel Edebiyat Ödülü almış bir kitap ve okumanı hayata bir nebze de olsun bir yabancının bakış açısından bakman için tavsiye edebileceğim bir kitap.

Bir de alıntı iliştireyim şuraya;

Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir.

Albert Camus Yabancı Can Yayınları

4 Yorumlar

  1. Ann 1 Mayıs 2019
    • Mert Özcan 1 Mayıs 2019
  2. Gökhan 6 Mayıs 2019
    • Mert Özcan 6 Mayıs 2019

Bir yanıt bırakın