Bir Erkekle Aynı Asansöre Binmem Kadını

Geçen gün bizim apartmanın önünde yürüyordum. Önümde de bir kadın vardı. Her neyse apartmanın içine girdiğimde o kadın da oradaydı. Asansörü bekliyordu. Ben de beklemeye başladım, bir yandan da müzik dinliyordum hiç umurumda değildi kadın.

Asansör gelince içeriye doğru adım attım, sonra baktım ki kadın bir şeyler söylüyor. Kulaklığımı çıkarıp buyurun dedim.

”Siz de mi bineceksiniz?” dedi. İlk önce ne demek istediğini kavrayamadım. Sonra baktım ki binmek istemiyor benle aynı anda asansöre. Asansörden inip yürüyerek çıktım yukarıya. Bunun üzerine düşündüm biraz.

Neden kadın benle aynı anda asansöre binmek istemedi?

Eğer onu taciz edeceğimi falan düşündüyse affedersin ama kaç yaşına gelmiş, her yeri buruşmuş ve suratı çöp torbasına benzeyen bir kadındı.

Ben de 20 yaşında standart bir tipe sahip bir insanım, yani bırak böyle bir şeyi fiile dökmeyi aklımın ucundan geçirmek bile midemi bulandırır.

Her yönüyle etkileyici bir kadın olsaydı bile yine böyle bir şey olmazdı çünkü ben karşı cinsle aynı anda asansöre bindiğimde, karşımdaki kişi rahatsız olmasın diye ondan olabildiğince uzak bir konumda dururum.

Velhasıl olayın bu konuyla alakalı olmadığını anladım. Peki nedendi?

Sonunda buldum; dini sebeplerden ötürü.

Bu kanıya kadının giyiniş tarzından ve içinde bulunduğum şehrin muhafazakar yapısından vardım.

Şimdi, bazı düşüncelere ve görüşlere saygı duyulmasının ben de destekçisiyim ama bazı düşünceler de var ki, cidden çok ilkel ve içinde bulunduğumuz yüzyılda aşılmış olması gereken düşünceler. O yüzden pek kusura bakmayın ama bu düşünceye veya davranışa hiç de saygı duyamıyorum. Aksine düşündükçe midem bulanıyor. Artık bu tür sorunlara değil de daha evrensel sorunlar ve uğraşlara kafayı takıp yükselmemiz gerekirken aklımız fikrimiz onun eteğinde bunun saçında.

Hani medeniyet diye bir kavram var ya, insan onu bazen iliklerine kadar hissetmek istiyor. Ne zaman medeni bir davranışa maruz kalsam ciğerlerimi oksijenle doldurmuşum gibi hissediyorum.

Bu kadına tek bir şekilde hak verilebilir, o da ülkedeki abazan tayfa meselesi yüzünden. Kadın her gün haberlerde denk geliyor ona tecavüz edilmiş, buna cinsel istismarda bulunulmuş… O yüzden olabildiğince tenha yerlerde bulunmak istemiyor, sürekli kendisini korumak zorunda hissediyor. Maslow’un da dediği gibi güvenlik ihtiyacını karşılayamadığı için bir üst evreye geçemiyor.

İşte bu mesele de bizim en büyük yüz karamız.

Çok önemli bir sorun ve ehemmiyeti kadar dile getirilmiyor, dile getirilse de yeterli yaptırımlarda bulunulmuyor.

Asıl demek istediğim;

Yok bir erkekle aynı asansöre binmem, yok kadın doktora muayene olmam düşüncelerinden acilen kurtulunması gerek. Matbaa icat olduğu zaman, matbaayı ülkeye sokmadan önce ”Matbaa caiz midir?” diye sorgulamak kadar gereksiz ve lüzumsuz düşünceler çünkü bunlar.

Dini tarafını bir kenara bırakırsak işin, bir kadının tenha bir yerde dolaşırken ”Başıma kötü bir şey gelir mi?” düşüncesinin bile aklından geçmemesi için her türlü yaptırım yapılmalıdır. Bir kadının mini etek giyerken ”Acaba laf atarlar mı?” düşüncesinin bile aklından geçmemesi için halka eğitim verilmelidir.

Dikkat edersen eğitim verilmelidir diyorum, yükseltilmelidir demiyorum. Çünkü var olmayan bir eğitim seviyesi yükseltilemez ancak sıfırdan başlanabilir.

İşin özü yüzeyden kurtulup derine inmeliyiz.

Şu giyim meselesi, saç sakal, üniforma meselesinin falan bu kadar dikkate alınması bana çok saçma geliyor. Bilim nereye gidiyor, sanat ne durumda, yapay zeka ne durumda, eğitim, politika velhasıl insanı insan, beyni zeka yapan unsurlar ne durumda bunları sorgulamak gerek.

Sen hala kalkmış benle aynı asansöre binmemenin derdindesin ahaha. Bugün bir şeyleri küçümsemeyeceğim diyorum ama cidden olmuyor. Küçük beyinlerinizi, küçük hayatlarınızı, küçük dünya görüşlerinizi, küçük sanrılarınızı küçümsüyorum.

Umarım kimseyi incitip kırmamışımdır, içimde tutmamam gerek bazı şeyleri. Burası da benim bir nevi rahatlama kürsüm o yüzden arada nefretimi kusuyorum. Ona buna salça oluyorum.

Eklemek istediğin, söylemek istediğin bir şey varsa aşağıya yaz tartışalım bu konuyu.

11 Yorumlar

 1. İstiridye Avcısı 7 Mayıs 2019
  • Mert Özcan 7 Mayıs 2019
 2. Yurdagül Çelik 7 Mayıs 2019
  • Mert Özcan 7 Mayıs 2019
 3. merve 9 Mayıs 2019
  • Mert Özcan 9 Mayıs 2019
 4. Ali Akkuş 10 Mayıs 2019
  • Mert Özcan 10 Mayıs 2019
 5. erkan 10 Mayıs 2019
  • Mert Özcan 10 Mayıs 2019
 6. Tesettürlü Elbise 16 Mayıs 2019

Bir yanıt bırakın