Evde şarap yapımı

Bu yazımın konusu evde şarap yapımı. Lafı dolandırmadan gerekli malzemelere geçeceğim yalnız bir iki konuya değinmem gerek.

Öncelikle sayın şarapsever, evde alkollü içecek üretmek 350 litreye kadar yasaldır velakin satışını yapmak kesinlikle yasal değildir. Ben bu işten para kazanırım niyetiyle okuyacaksan baştan okuma. Çünkü 15-20 lira için 200.000 liraya kadar varan para cezalarını ne sen yemek istersin ne de ben yemeni isterim. Bu iş hobi amaçlıdır. Anlaştık mı? Kamu spotunu da geçtiğimize göre malzemelere geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • Şarap mayası
 • Meyve suyu (Doğal sıkma meyve suyu veya üzerinde %100 yazan meyve suları)
 • Serum hortumu veya benzeri bir küçük hortum
 • Damacana
 • Hidrometre
 • Termometre
 • Plastik yapıştırıcı veya hava geçirmeyen herhangi bir madde
 • Örtü
 • Glikoz şurubu
 • Huni
 • Çeşitli ölçülerde kaplar
 • Hava kilidi (isteğe göre)
Sizin seçtiğiniz yönteme göre malzemeler değişkenlik gösterebilir.

Burada değinmek istediğim bir nokta var. Toz şekeri mümkün olduğunca kullanmayın. Çünkü toz şeker katılan bir şarabın aroması, kıvamı, kokusu yeterince güzel olmaz. Toz şeker katarsanız bakteriler alkol üretirken; aseton, propanol, metanol gibi maddeler de oluşturular ve bunların ne demek olduğunu pek bilmesek de şarabımızın içinde istemeyiz değil mi? Şimdi merak etmişsindir bunca madde neden çıkıyor toz şeker kattığımda diye. Açıklayayım hemen. Toz şeker, içinde fermentasyona pek uygun olmayan bir şeker türü ihtiva eder; Sakkaroz. Sakkaroz fermente olduğunda sadece alkol değil, bir ton toksik madde ortaya çıkarır. Bu yüzden glikoz kullanıyoruz anlaştık mı? Ben glikoz yetmediği için şeker ekledim biraz. Elimde olsa kullanmazdım. Yaptığımı yapma dediğimi yap sayın şarapsever!

Şarap Yapımı

Gel gelelim şarabın yapılışına. İlk önce meyve sularımızı bir sürahiye doldurup yoğunluğunu ölçelim. Hidrometre ile ölçüm yaptığımızda hidrometrenin bize 24 rakamını göstermesini baz alacağız. Bu rakam bize %15-16 civarlarında bir alkol oranı verecektir.

Daha fazla alkol alamayız çünkü bakterilerimiz en fazla bu kadar alkole dayanabiliyor. Eğer zekilik yapmaya kalkar da mayşeye ekmek mayası atarsan ekmek mayası sana en fazla %5 alkol oranı verir ve fazlasına dayanamayıp ölür. Elinde maya kokulu %5 alkollü ne idüğü belli olmayan bir sıvıyla baş başa kalırsın.


Burada 20 rakamını gösteriyor hidrometre. Ben biraz daha glikoz şurubu ekleyip karıştırdım.

Yoğunluğu tamamlanan sıvıyı (mayşe) damacanaya dolduruyoruz. (5 litrelik sıvıya 4 adet nohut atıyoruz. Nedenini sorgulama bu bizim sırrımız.) Sürahi sürahi hazırlayıp damacanaya eklemek senin için daha kolay olur. Damacanın 5 l olduğunu baz alarak konuşuyorum, 5 litre sıvıyı karıştırabilecek imkana sahipsen senin bileceğin iş tabi. Sonra termometre ile ölç bakalım kaç derece imiş sıvı? Sıcak bir ortamda isen, sıvı ortalama 25 derece civarlarında ise şanslısın. Eğer derece düşük ise uygun sıcaklığa getirmelisin, yoksa fermente işlemi gerçekleşmez. Çünkü fermentasyon en uygun 25 derecede meydana gelir. Sıvının ısınmasını beklerken boş durmuyorsun tabi. Şarabın mayasını hazırlamalısın.

Şarap Mayası Hazırlama

Şarap mayalarının üzerinde genelde 100 litreye kaç gram katılması gerektiğini belirten talimatlar olur. Biraz da matematiğin varsa, kaç litre yapacağına göre hesaplayıp ona göre maya kullanmalısın. Ben on litre mayşe için, yarım litre 25 derecedeki suya iki buçuk yemek kaşığı şeker ekleyip karıştırdım ve mayayı ekledim (3gr) Sonra kalorifer peteğinin üzerinde yarım saat mayaların aktifleşmesi için bekledim. Bekledim derken boş durmak yok, hava kilitlerini ayarlamalısın o arada. Yarım saat sonra mayanın şekli aşağı yukarı şöyle olacak:

Köpürmeye başlamış dikkatli bakarsan

Hava Kilidi Yapımı

Eğer hava kilidini hazır satın almadıysan, ben yaparım becerikliyim diyorsan sen de bendensin. Anlatıyorum hemen nasıl yapacağını. Bu işin mantığını anlaman lazım ilk önce. Bakteriler mayşenin içindeki şekeri yiyip alkol oluşturur iken aynı zamanda karbondioksit de oluştururlar. Bu havanın dışarı çıkması gerek ama içeri hava almaması gerek mayşenin. Buna göre benden bağımsız bir şeyler düşünüp tasarlayabilirsin. Ben damacanın kapağını delip, serum hortumunu iki üç santim içeri soktum ve çevresini hava kaçırmaması için güçlü bir yapıştırıcı ile kapladım. Mayayı ekleyip elimizdeki kapağı kapattığımızda, serum hortumunun diğer ucunu da içi su dolu bir şişeye soktum. Gayet pratik bir çözüm.

Meyve suyunu mayalama

Bahsettiğim gibi ben on litre için yarım litre hazırlamıştım mayayı. Yarım saat beklemiş olan mayayı iki tane beş litrelik damacanaya 250’şer mililitre olacak şekilde ilave edip güzelce karıştırdım. Sonra önceden ayarlamış olduğum hava kilidi vazifesi görecek olan kapaklarını sıkıca kapattım ve uçlarındaki hortumları içinde su bulunan pet şişeye soktum. Her şeyi düzgün yaptıysan, bir iki saat içinde pet şişenin içinden kabarcıklar çıktığını göreceksindir.

Her şey tamam olduğunda durum aşağı yukarı böyle olmalı.

Fermentasyon Süreci

Bu süreçte sıvının 25 derece civarlarında kalması çok önemli. Bu yüzden bir kalorifer peteğinin yanına koyabilirsin damacanayı ve üzerini güneş ışığı almayacak şekilde örtmelisin. 15 gün civarında fermentasyon tamamlanır. Bunu kabarcıkların çıkmasının durduğundan anlayabilirsin.

Sonra damacanayı sarsmadan, arabadan benzin çeker gibi hortumla şarabı çekmen lazım. Çünkü dip kısımda bir tortu olacaktır. Bu tortuyu şaraba katmamalısın. Fermentasyonu plastik şişede yaptık ama biliyorsun ki plastik şişeler çok zararlı. O yüzden şarap olduktan sonra şarabı cam şişelerde saklamalısın. Kafana takılan bir nokta olduysa aşağıdan sorabilirsin.

Cheers!

Bir yanıt bırakın